دستگاه کارت‌خوان

دستگاه کارت‌خوان وسیله‌ای است که برای کسب‌وکارهای متفاوتی از آن استفاده می‌شود و افراد به‌جای این‌که از پول نقد استفاده کنند با کارت بانکی هزینه را پرداخت می‌کنند .این کارتخوان ها برای این‌که عملیات انتقال وجه و سایر خدمات را به‌خوبی انجام دهند باید با شبکه‌های بانکی در ارتباط باشند و این اتصال به شبکه بانکی از راه‌های مختلفی انجام می‌شود بر این اساس کارت‌خوان ها انواع مختلفی دارند که در این‌جا به‌شرح آن می‌پردازیم.

1-دستگاه کارت خوان ثابت

دستگاه کارت‌خوان ثابت برای تراکنش هایی استفاده می‌شود که از خط تلفن ثابت و کابل اینترنت LNA استفاده می‌شود دستگاه کارت‌خوان ثابت قابلیت جابجایی ندارد چون دستگاه با استفاده از سیم به کابل وصل شده‌اند و هر اندازه که سیم بلندتر باشد امکان جابه‌جایی آن بیشتر است دستگاه کارت‌خوان ثابت لمسی می‌باشد و سرعت دستگاه در انجام تراکنش بالا می‌باشد و وقتی که آن را روشن می‌کنیم سرعت به‌کارگیری دستگاه سری می‌باشد نور صفحه نمایش آن عالی است و امنیت را در زمان تراکنش فراهم می‌کند و قطع ارتباط با شبکه حداقل ممکن است و کسانی که از دستگاه کارت‌خوان ثابت استفاده می‌کنند می‌توانند فقط با یک خط تلفن و یک سرویس اینترنت چند دستگاه کارت‌خوان ثابت را داشته باشند از مزیت‌های دیگر استفاده از این دستگاه این است که به‌راحتی می‌شود به کامپیوتر و یا صندوق فروشگاهی آن را وصل کرد و می‌توانید چندین حساب را به دستگاه کارت‌خوان ثابت متصل کرد و از چندین حساب هم می‌توان واریزی انجام داد و خدمات پرداخت بین B2BوB2C به شرکت و سازمان‌های طرف قرارداد امکان‌پذیر است برای افزایش فروش می‌توانید طرح‌هایی را برای افزایش تراکنش فراهم کنید دستگاه کارخانه ثابت برای مغازه و محل کسب کاری مفید است که نیازی به جابجایی آن ندارد و اگر در. ‌ای باشید که آنتن‌دهی ضعیف باشد دستگاه کارت خوان ثابت بهترین پیشنهاد برای خرید آن است.

بهترین دستگاه کارت‌خوان ثابت چه ویژگی‌هایی دارد؟

دستگاه کارت‌خوان ثابت برای کسب‌وکارهایی که از لحاظ جغرافیایی مکان ثابتی دارند بهترین گزینه است بهترین دستگاه کارت‌خوان را می‌توان از نحوه ساخت و کاربرد آن تعریف کرد یکی از ویژگی‌های بهترین دستگاه کارت‌خوان ثابت قیمت مناسب آن است دستگاه کارت‌خوان ثابت را می‌توان از بانک‌ها تهیه کنید و بعد از اتمام فعالیت و کسب‌وکار خود دوباره به بانک برگردانید.

بعضی از ویژگی‌های بهترین کارت‌خوان بانکی ثابت به‌این‌ترتیب است:

۱ .از لحاظ سخت‌افزاری قدرتمند باشد.
۲. بتواند در زمان کم تراکنش موفق داشته باشد.
۳. بتواند با هر نوع کارت بانکی تراکنش را با آن انجام داد.
۴. فعال‌سازی آن آسان باشد .
۵. دارای امنیت بالا باشد و دستگاه‌های دیگر نتوانند باعث شوند که فعال محدود شود.
۶. اگر دسترسی به اینترنت محدود شد بتواند به‌صورت آفلاین هم از آن‌ها استفاده کرد کارت‌خوان هایی که هم در موقعیت آنلاین و هم آفلاین قابل‌استفاده می‌باشند بهترین پایانه فروش محسوب می‌شوند.
۷. بتوانید به‌صورت لحظه‌ای گزارش‌گیری کنید از تمام تراکنش‌های انجام‌شده را داشته باشید.
۸ .دستگاه کارت‌خوان باید بتواند از حریم خصوصی مشتری خود مانند در شماره رمز محافظت کند.
۹.سازگاری تراشه‌ای وی که استاندارد معمول در حوزه پرداخته‌است با پایانه پرداخت داشته باشد.
۱۰ .دستگاه کارت‌خوان بتواند با نرم‌افزارهای دیگر سازگاری داشته باشد.
۱۱ .دستگاه کارت‌خوان صفحه نمایش رنگی و لمسی که دارد می‌تواند یکی از بهترین ویژگی‌هایی از این دستگاه باشد..

2-دستگاه کارت خوان سیار

این مدل از دستگاه‌های کارت‌خوان به‌راحتی در هر مکانی در دسترس هستند و انواع مختلفی دارد اما کسب‌وکارهایی که متحرک هستند از این دستگاه‌های کارت‌خوان به‌راحتی استفاده می‌کنند چون دیگر اکثر افراد با پول نقد کار نمی‌کنند و اگر این کسب‌وکارهای متحرک از این دستگاه‌های کارت‌خوان استفاده نکنند باعث می‌شود که میزان فروش آن‌ها به‌طرز قابل چشمگیری کاهش پیدا کند.

در تراکنش های دستگاه کارتخوان سیار، امکان از بین رفتن و گم شدن پول وجود ندارد. حتی در تراکنش های ناموفق که پول از حساب کم می شود، حداکثر تا ۷۲ ساعت بعد، مبلغ کسر شده به حساب شخص باز می گردد.

انواع کارت‌خوان سیار

شما به‌راحتی به‌عنوان یک شرکت و یادارنده ی یک شغلی که باید به گونه ای درآن انتقال وجه صورت بگیرد، می‌توانید از دستگاه کارت‌خوان استفاده کنید فقط باید بنا به درخواست شرکت‌های توزیع‌کننده دستگاه‌های کارت‌خوان مدارک را به آن‌ها تحویل دهید و در صورت تأیید مدارک و اطلاعات شما، این دستگاه‌ها تحویل شما می‌گردد .
۱.دستگاه کارت‌خوان سیمکارتی
در پشت دستگاه کارت‌خوان سیمکارتی جایی تعبیه‌شده است که سیمکارت را در آن قرار می‌دهند و این سیم‌کارت باعث می‌شود تا جایی‌که تلفن‌همراه آنتن دهد استفاده از این دستگاه کارت‌خوان نیز امکان‌پذیر باشد این دستگاه‌ها به‌خاطر سرعت‌عمل بالا و نحوه عملکردشان طرف‌داران زیادی دارد و در هر نقطه از کشور قابلیت استفاده را دارند .
۲.دستگاه کارت‌خوان موبایلی
این دستگاه‌های کارت‌خوان به گونه‌ای هستند که باید از طریق بلوتوث به گوشی موبایل متصل شوند تا اطلاعات در مورد کارتهای خریدار بر روی گوشی موبایل ظاهر شود و انتقال وجه انجام گیرد از این نوع کارت خوان‌ها بیشتر برای کسب‌وکارهایی که میزان فروش آن پایین می‌باشد استفاده می‌شود و مجهز به چاپگر نیستند و در اندازه و ابعاد کوچک در بازار موجود می‌باشند .

انواع اجزای یکدستگاه کارت‌خوان سیار

۱.رول کاغذی
دستگاه‌های کارت‌خوان به سیستم چاپگر مجهز هستند که این سیستم چاپگر میزان تراکنش را بر روی رول‌های کاغذی چاپ کرده و می‌توانی میزان انتقال وجه را به مشتری تحویل دهیم .
۲.سیم کابل
توسط سیم کابل دستگاه به برق متصل میشودو باعث شارژ شدن باتری میشود ‌
۳.باتری
چون این دستگاه‌ها به‌صورت سیار هستند وباید باتری آن انبار شارژ داشته باشد تا دستگاه بتواند کار کند .
۴.صفحه نمایش گر
صفحه نمایشگر نحوه خدمات دستگاه کارت‌خوان را نشان می‌دهد ،که علاوه‌بر انتقال وجه ،خدمات دیگری مانند موجودی کارت بانکی، شارژ سیم‌کارت، میزان تراکنش برخوردار می‌باشد .

نحوه عملکرد کارت‌خوان سیار

۱.کشیدن کارت بانکی
در این دستگاه‌های کارت‌خوان مکان‌هایی برای کشیدن کارت بانکی وجود دارد ،در قسمت پشتی کارت یک نوار سیاه‌رنگ وجود داردکه از آن قسمت کارت باید کشیده شود زمانی‌که کارت در کارت‌خوان کشیده می‌شود اطلاعات کارت بانکی به بانک پشتیبان انتقال داده شود .
۲.با تأیید اطلاعات بانکی از طرف بانک برای شما پیامی داده می‌شود که میزان وجه را وارد کنید ،زمانی‌که شما میزان وجه را وارد کردید باید دکمه تایید را بزنید.
۳.سپس برای شما پیامی ارسال می‌شود که رمز کارت باید وارد شود با وارد کردن رمز کارت و زدن دکمه تایید درصورتی‌که اطلاعات بانکی با هم همخوانی داشته باشد این میزان وجه از حساب شما کم می‌شود و درصورتی‌که نیاز به رسید دارید باید دکمه تایید را بزنید و رسید را دریافت کنید .

در هنگام انتخاب دستگاه کارت‌خوان سیار ومراقبت از آن باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

۱.نحوه پشتیبانی دستگاه کارت‌خوان
بر روی دستگاه‌های کارت‌خوان یک شماره سریالی درج شده‌است که این شماره سریال باعث می‌شود که با پشتیبانی در ارتباط باشیم و از خدمات کارت‌خوان آگاه شویم و در صورت به وجود آمدن مشکل بتوانید به‌راحتی مشکل را رفع کنید . هر دستگاه کارت‌خوان یک شماره سریال مخصوص به خود را دارد .
۲.نحوه شارژ کردن
باتری دستگاه کارت‌خوان بنا به کیفیتی که دارد یک مدت‌زمانی می‌تواند شارژ را نگه دارد و هر چه میزان تراکنش که در آن انجام می‌گیرد بیشتر باشد شارژ باتری زودتر خالی می‌شود اما زودتر از این‌که شارژ باتری به زیر ۱۵ درصد برسد نباید آن را شارژ کنید .زمانی‌که شارژ آن کامل شد حتما سیم کابل را از برق بکشید.
۳.از کشیدن اشیاء غیر از کارت بانکی در محل کشیدن کارت بانکی خودداری کنید .
۴. از تماس دست‌های چرپ با دستگاه کارت‌خوان خودداری کنید .
۵.از چگونگی کارکرد با دستگاه کارت‌خوان و همچنین نحوه قرار دادن رول کاغذ در آن آگاه باشید ،هر گونه سهل‌انگاری در انجام این کار باعث می‌شود که دستگاه کارت‌خوان عملکرد مناسبی نداشته باشد.

مزایای دستگاه کارت‌خوان سیار

۱.استفاده از آن در هر مکانی امکان‌پذیر است و به‌راحتی می‌توان با آن انتقال وجه انجام داد .
۲.چون بیشتر افراد از کارت بانکی استفاده می‌کنند و پول نقد همراه خود ندارند بنابراین بهترین گزینه برای انجام کسب‌وکار می‌باشد .
۳.پول به دلیل این‌که در دست افراد مختلف جابجا می‌شود بنابراین منبع آلودگی به ویروس و باکتری می‌باشد و استفاده از آن ممکن است باعث انتقال بیماری شود بنابراین استفاده از کارت‌خوان باعث می‌شود دیگر نیازی به پول نقد نداشته باشیم.
۴.استفاده از کارت‌خوان باعث می‌شود که پول سریعاً به حسابی که کارت‌خوان به آن متصل است واریز شود و دیگر نیازی نباشد که برای انتقال وجه به بانک مراجعه کنیم بنابراین از حجم ترافیک کاسته می‌شود و در وقت صرفه‌جویی می‌شود.
۵.این‌که بخواهیم برای خرید مقدار زیادی پول با خود جابه‌جا کنیم کار سختی می‌باشد و استفاده از کارت‌خوان بهترین گزینه می‌باشد .
۶.استفاده از کارت خوان باعث می‌شود که احتمال میزان سرقت کاهش پیدا کند و دیگر کسی نتواند که به اموال شما دستبرد بزند .

3-دستگاه کارت‌خوان وای فای

نوعی از دستگاه های کارت‌خوان وای فای دار است که هم به وای فای متصل می شود و هم سیم کارت داخل خود دارد و تراکنش ها را انجام می دهد. هم چنین این مدل از دستگاه های کارت‌خوان امروزه بیشتر مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته و انجام عملیات های مختلف را با سرعت بسیار بالایی انجام می دهند. این دستگاه ها به علت این که به وای فای متصل می شوند دیگر دغدغه ی رفتن آنتن و نداشتن شارژ سیم کارتی وجود ندارد و در هر زمان و هر مکان می توان از این دستگاه استفاده کرد البته در حضور وای فای.

ویژگی های دستگاه کارت خوان وای فای

1– سرعت در تراکنش

 یکی ویژگی های مهمی که در این کارت‌خوان وای فای دار وجود دارد بالا بودن سرعت در انجام عملیات های تراکنشی است که این مسئله می توان از شلوغی خطوط و حتی شلوغی مشتریان جلوگیری کند. میزان سرعت در دستگاه های مختلف با هم متفاوت است و این میزان با توجه به برنامه ریزی هایی است که در هنگام تولید این محصول انجام شده است. هم چنین عواملی که در سرعت می تواند تاثیر گذار باشد میزان آنتن دهی آن منطقه و محل کسب، میزان و زمان استفاده از دستگاه است که در چه بازه های زمانی انجام می شود، می باشد. به طور کلی امروز با پیشرفت و به روز رسانی های صورت گرفته این دستگاه ها از سرعت بالایی برخوردار هستند و درصد کندی در آن ها دیده نمی شود.

2– مدت زمان نگه داری شارژ

این دستگاه های کارت‌خوان به صورت شارژی هستند و مانند سایر وسایل الکتریکی و ارتباطی دارای باتری و شارژر هستند و میزان نگه داری شارژ در دستگاه های مختلف با هم متفاوت است اما به طور معمول این میزان در حدود ۸ تا ۴۸ساعت و یا ۲۴ تا ۷۲ ساعت است.

3– حافظه‌ی داخلی

 در دستگاه های کارت‌خوان همانند تلفن های همراه دارای حافظه هستند و حافظه آن هم این گونه استفاده می شود که هر تراکنشی که انجام می شود در حافظه ذخیره می شود اما این موضوع تنها تا زمانی است که دستگاه روشن باشد، در صورت خاموش و روشن کردن مجدد دستگاه حافظه به طور کامل تخلیه می شود. نکته ی قابل توجه در این قسمت از دستگاه های کارت‌خوان این است که هر حافظه خالی باشد سرعتی که تراکنش انجام می شود بیش تر است.

مزایا و معایب دستگاه کارت‌خوان وای فای

 این دستگاه ها مزایای زیادی دارند که از مهم ترین آن صرفه جویی در وقت و زمان است که به راحتی تنها با کشیدن کارت و بدون رفتن به بانک تمام عملیات های بانکی مخصوصا کارت به کارت انجام می شود. و اما مورد بعدی نوعی امانت داری محسوب می شود که بدون حمل پول و بردن به بانک به راحتی پول جا به جا می شود و وارد حساب می شود و هیچ خطری از جمله دزدی شخص و پول را تهدید نمی کند که به اصطلاح می توان گفت امنیت بالایی دارد. مزایای بعدی می توان به کارت به کارت کردن ارقام نامحدودی از پول بدون شمارش اشاره کرد و به راحتی از اشتباهات سهوی و عمدی جلوگیری می شود. مزیت بعدی می توان این باشد که از انتقال انواع میکروب ها و آلودگی و مریضی از طریق پول و اسکناس جلوگیری می شود که می توان بسیار کاربردی و مهم هم باشد. هم چنین پس از پرداخت و انجام هر گونه تراکنشی رسید و قبضی هم داده می شود تا اطمینان حاصل شود.
حال در ارتباط با معایبی که دستگاه های کارت‌خوان وای فای دار دارد این است که در صورت خرابی دستگاه به سختی تعمیر می شود چرا که هنوز مراکز مخصوص تعمیر دستگاه های کارت‌خوان وجود ندارد پس حتما باید از شرکت های معتبر این دستگاه ها خریداری شود تا آسیبی ایجاد نشود.

به طور کلی با روی کار آمدن دستگاه های کارت‌خوان تحول عظیمی در صنعت انتقال پول و انجام تراکنش ها ایجاد شد و به اکثر کسب و کار ها رونق بیش تری داد اما باید توجه داشت که خرید از شرکت های معتبر باشد تا طول عمر دستگاه بلند و به راحتی آسیب نبیند و البته داشتن گارانتی هم مهم است که در هنگام خریداری باید از فروشنده گرفته شود.

دستگاه پوز